Przejdź do treści

Blog

Jak dbac o zdrowie psychiczne. Rober Banasiewicz. 07042024 5 5

Czy sztuka zarządzania czasem i produktywność mają ze sobą coś wspólnego?

  Każdy ma dokładnie te same dwadzieścia cztery godziny na dobę, prawda? To dlaczego tak wielu z nas żyje w ciągłym „niedoczasie”? 

  Taka sytuacja powoduje dużo stresu. Poziom kortyzolu niebezpiecznie wzrasta, rzeczy lecą z rąk a słowo pośpiech staje się nieodzownym elementem każdego dnia. Czy można zatem zarządzać czasem? Moim zdaniem samym czasem nie zarządzamy, bo nie możemy go ani zwolnić, ani przyspieszyć. Choć przyznam, że kiedy prawie spóźniam się na pociąg, to miło by było, choć na chwilę zwolnić te ostatnie minuty przed odjazdem. Jest jednak dla nas nadzieja, bo możemy niejako zarządzać sobą w tym czasie, który mamy. Z tym związana jest też bardzo nasza produktywność. Czy są zatem sposoby na lepsze zarządzanie sobą w czasie? Najlepiej proste do zastosowania i dostępne od ręki? Tak, bo tylko takimi chcę się z Tobą dzielić. Od lat wierzę, że proste rozwiązania są najczęściej najlepsze. 

  Czytaj dalej »Czy sztuka zarządzania czasem i produktywność mają ze sobą coś wspólnego?
  Jak dbac o zdrowie psychiczne. Rober Banasiewicz. 07042024 2 6

  Jak to zrobić żeby tak porządnie odpocząć? Relaksacja a odprężenie podobne ale nie to samo.

   Czy relaksacja jest tym samym co odprężenie?

   Tak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Zwłaszcza kiedy te słowa są tuż obok siebie w tytule tego artykułu. Moim zdaniem jednak, odprężenie to już efekt końcowy, natomiast techniki relaksacji są niejako drogą prowadzącą Cię do odprężenia. Głębokie odprężenie to wcale nie jest stan najłatwiejszy do osiągnięcia. Dlatego podzielę się z Tobą kilkoma technikami relaksacji i wierzę, że to Ci pomoże. 

   Wyobrażam sobie, że wiesz, kiedy jesteś odprężony. Czujesz to wyraźnie, bo nie da się tego pomylić z niczym innym. 

   Wyobraź sobie, że długim biegu (na przykład, żeby zdążyć na autobus)  zatrzymujesz się i decydujesz, że nie biegniesz się dalej. Oddech Ci się uspokaja a rytm serca stopniowo zwalnia. Komunikat z ciała do mózgu jest prosty, bieg się skończył, teraz jest czas na odpoczynek. Do tego dążymy, do tego wewnętrznego uczucia odprężenia, zatrzymania po długim biegu w codziennym życiu. 

   Czytaj dalej »Jak to zrobić żeby tak porządnie odpocząć? Relaksacja a odprężenie podobne ale nie to samo.
   Jak dbac o zdrowie psychiczne. Rober Banasiewicz. 07042024 7

   Kilka sposobów, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

    Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym, otwarcie i szczerze.

    O zdrowiu fizycznym mówi się od dawna, dużo i często. Słyszałeś pewnie o  korzyściach płynących z ruchu na świeżym powietrzu czy o tzw. zdrowym odżywianiu. Pisałem też o tym w artykule o zależności między nawykami żywieniowymi a dobrym samopoczuciu.

    W sklepach jest mnóstwo produktów wspierających wszelkiego rodzaje diety. Mamy też coraz więcej ofert dla osób, które mają na przykład alergie pokarmowe. Produkty bez cukru, glutenu czy laktozy na dobre zagościły na sklepowych półkach.

    Tymczasem o zdrowiu psychicznym nadal uczymy się mówić i może zastanawiasz się czy jest jakiś jeden sposób, żeby o to zdrowie zadbać?

    No nie ma. I ta wiadomość nie jest ani dobra, ani zła. Po prostu odpowiedź na to pytanie jest złożona.Czytaj dalej »Kilka sposobów, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

    Cream and Brown Minimal Aesthetic Business Name Facebook Cover 8

    Rola marzeń i celów w życiu

     “, Aby dokonać rzeczy wielkich, musimy nie tylko działać, ale także marzyć; nie tylko planować, ale też wierzyć” Anatole France 
     Zastanawiałeś się kiedyś jaka jest rola marzeń i celów w życiu?
     Czy jest lepszy czas na snucie planów i marzeń niż początek roku?

     dziennik w procesie samorozwoju

     Dziennik w procesie samorozwoju

      Wartość dziennika w procesie samorozwoju.
      Chcę przyjrzeć się temu tytułowi z bliska. Wartość, czyli coś, co stało się ważne, istotne. Wartość, czyli coś, co nabrało znaczenia i nie jest już czymś przypadkowym. Wartość nadajemy my sami, zgodzisz się z tym? Nadajemy wartość sytuacjom, wspomnieniom, spotkaniom.
      Pamiętasz takie spotkanie lub rozmowę, której wartość wpłynęła na Twoje życie? Tak, tym właśnie jest wartość, czymś osobistym i nieporównywalnym.

      Robert Banasiewicz Harley Davidson

      Pasja to ważna rzecz w moim życiu

       Ważną rzeczą dla mnie jest być człowiekiem. Zwykłym człowiekiem. Poza wszystkimi działaniami zawodowymi jestem człowiekiem. Chcę o tym pamiętać. Jestem emocjonalny, czasem wybuchowy, kieruję moją agresję na rozwój, ale kierują ją także na pasje i zainteresowania. Bo pasja to ważna rzecz. 

       jak walczyc ze zlymi nawkami 11

       Jak zwalczać złe nawyki?

        Są to powtarzające się zachowania lub czynności, które są szkodliwe dla zdrowia, dobrej kondycji fizycznej lub psychicznej, albo wpływają negatywnie na jakość życia. Są to działania, które nie przynoszą korzyści, bo są przyjemne i przez to bardzo trudne do przerwania. Utrwalamy je w codziennym życiu. Oto kilka przykładów powszechnych złych nawyków: