Przejdź do treści

Jak zwalczać złe nawyki?

  jak walczyc ze zlymi nawkami

  Złe nawyki? Któż z nas ich nie ma?

  Są to powtarzające się zachowania lub czynności, które są szkodliwe dla zdrowia, dobrej kondycji fizycznej lub psychicznej, albo wpływają negatywnie na jakość życia. Są to działania, które nie przynoszą korzyści, bo są przyjemne i przez to bardzo trudne do przerwania. Utrwalamy je w codziennym życiu. Oto kilka przykładów powszechnych złych nawyków:

  1. Palenie papierosów: Jednym z najbardziej szkodliwych nawyków jest palenie papierosów. Papierosy zawierają toksyczne substancje, które prowadzą do wielu poważnych chorób, w tym raka płuc, chorób serca i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych. Być może są na świecie ludzie, którzy mają NAWYK palenia. Ja zawsze paliłem nałogowo.
  2. Nadmierna konsumpcja alkoholu: Picie alkoholu w nadmiarze może prowadzić do alkoholizmu, uszkodzeń wątroby, problemów zdrowotnych i społecznych. Alkoholizm także jest nałogiem. Ale znam ludzi pijących alkohol w sposób dla nich bezpieczny.
  3. Nadmierna konsumpcja kofeiny: Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny, na przykład poprzez picie dużej ilości kawy lub napojów energetycznych, może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność i nadciśnienie. O tak. W przeszłości piłem kawę nadmiarowo.
  4. Nadmierna konsumpcja cukru: Jedzenie nadmiernych ilości cukru jest związane z otyłością, cukrzycą, próchnicą i innymi problemami zdrowotnymi. Mówi się, że cukier tak samo trudno odstawić, jak heroinę.
  5. Obgryzanie paznokci: Obgryzanie paznokci to nawyk związany z napięciem i stresem, który może prowadzić do uszkodzenia paznokci i infekcji. Przez długi czas w moim życiu gryzłem paznokcie. Mało estetyczne, ale trudno było przestać. Jak zwykle wszystko jest kwestią motywacji — poznałem dziewczynę.
  6. Zbyt długi czas spędzany przed ekranem: Nadmierna ilość czasu spędzanego przed telewizorem, komputerem lub smartfonem może prowadzić do braku aktywności fizycznej, problemów ze snem i społecznego izolowania się. Tak, to znak czasów. Mnie też nie omija.
  7. Spożywanie fast foodów: Jedzenie dużych ilości fast foodów, które są często bogate w tłuszcze nasycone, sól i cukry, może prowadzić do nadwagi, otyłości i problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i cukrzyca. Bywa, bywa.
  8. Wielogodzinne granie w gry komputerowe: Nadmierne granie w gry komputerowe może wpłynąć na życie społeczne i fizyczne, prowadząc do siedzącego trybu życia i uzależnienia od gier. Ten etap mam już za sobą.
  9. Skupianie się na negatywnych myślach: Nawyk skupiania się na negatywnych myślach może prowadzić do depresji, lęku i pogorszenia ogólnego samopoczucia. O tu często do głosu dochodzi mój wewnętrzny krytyk i czarno myśliciel. Mam na niego sposoby. Jakbyś chciał jakiś poznać to zadzwoń lub napisz do mnie.
  10. Odkładanie ważnych zadań: Prokrastynacja lub odkładanie ważnych zadań na później może prowadzić do stresu, opóźnień i problemów w pracy lub nauce. To takie stare nowe zjawisko. Nowocześnie nazwane jakby nazwa coś zmieniała. Zwykłe lenistwo i elewka. Ale rozumiem skłonność do wyważania otwartych drzwi. Daje poczucie, że coś robię. Rozumiem — nie pochwalam.

  Jak zatem z nimi walczyć?

  Walka ze złymi nawykami może być trudna, ale jest możliwa z odpowiednią strategią i determinacją. A może nie walczyć? Bardzo nie lubię walczyć i zwalczać. Myślę, że ta skłonność została we mnie wdrukowana poprzez życie w rzeczywistości medycyny objawowej. Ja pozwoliłem sobie to wdrukować. Idąc do lekarza oczekuję, że „zabierze mi on chorobę”, da leki, które mi ją zabiorą lub w jakiś inny czarodziejski sposób do prowadzi mnie do zdrowia.  Przekornie w tytule i w treści tego tekstu zamieściłem „walkę”, gdyż z natury jestem przekorny. Jednak poniższe punkty zawierają raczej elementy świadomości, reakcji poznawczej i zmianę zachowań. Poczytaj zatem to, com tu napisał:

  1. Świadomość nawyku: Pierwszym krokiem zawsze jest świadomość. Świadomość siebie i poznanie przeciwnika — to ma sens od czasów Sun Tzu lub Sun Zi jak chce Wikipedia. Zwykł był On ponoć mawiać: „Kto poznaje siebie, poznaje Boga”. Zrozum, co dokładnie robisz i kiedy to robisz. To pozwoli na lepsze zrozumienie przyczyn i okoliczności związanych z nawykiem.
  2. Określenie motywacji: Zastanów się, dlaczego chcesz pozbyć się tego nawyku. Dlaczego i po co? Wielu z nas ma wiele powodów, dla których chciałbym zmienić w sobie, swoim życiu to i owo, tylko po co? Co ja wtedy zrobię, gdy mi się uda? W jakim szczytnym celu wykorzystam mój sukces? O tym myślę znacznie rzadziej. Znalezienie silnej motywacji może pomóc Ci utrzymać determinację w trudnych chwilach, ale znalezienie celu, dla którego to robisz pozwoli Ci zobaczyć swoje życie w szerokim kontekście.
  3. Cel SMART: Określ konkretne cele, które chcesz osiągnąć. Cele SMART (specyficzne, mierzalne, osiągalne, realistyczne, czasowo określone) są bardziej skuteczne niż ogólnikowe postanowienia. To kontynuacja tworzenia działań celowych. Chodzi o to, żeby przyjęły one formę konkretu. Zapisane na kartce, ścianie, czymś nabierają zupełnie innego znaczenia.
  4. Zrozumienie wyzwań: Zrozum, że pokonanie nawyku może być trudne i wiąże się z wyzwaniami. Bądź gotowy na trudne momenty i próby. To ni mniej, ni więcej chodzi o to, jaką cenę jesteś w stanie zapłacić za swój sukces. W życiu nie ma nic za darmo. Wiem, że to banał, ale ogólnie rzecz biorąc życie jest dość banalne. Jednak sama zapłata to za mało. Należy jeszcze uiścić ją chętnie. Wtedy efekty mają zupełnie inną energię, iż gdy płacę wściekły.
  5. Unikaj sytuacji wyzwalających: Zidentyfikuj sytuacje, które skłaniają Cię do wykonywania złego nawyku, i staraj się ich unikać lub je modyfikować. Na przykład, jeśli palisz po posiłku, spróbuj zastąpić tę czynność czymś innym, takim jak guma do żucia. Chodzi tutaj o tak zwane czynniki wyzwalające. W nomenklaturze terapeutycznej nazywamy je wyzwalaczami. Takie cyngle. Dobrą praktyką jest zrobienie listy takich wyzwalaczy począwszy od najsilniejszych.
  6. Znajdź zdrowe zastępstwa: Wprowadź zdrowe alternatywy dla swojego złego nawyku. Na przykład, jeśli obgryzasz paznokcie z nerwów, zacznij nosić ze sobą gadżety do manipulowania lub zastanów się nad technikami relaksacyjnymi.
  7. Wsparcie społeczne: Podziel się swoimi postanowieniami i próbami pozbycia się nawyku z bliskimi osobami. Wsparcie rodziny i przyjaciół może być nieocenione.
  8. Monitorowanie postępów: Prowadź dziennik, w którym będziesz rejestrować swoje postępy i momenty nawrotów do nawyku. To pomoże Ci śledzić swoje wysiłki i dowodzić, że jesteś w stanie radzić sobie z nawykiem.
  9. Nagrody i konsekwencje: Ustal system nagród i konsekwencji dla siebie. Nagradzaj się za osiągnięcia i postępy w zwalczaniu nawyku, a jednocześnie określ negatywne konsekwencje za nawroty.
  10. Cierpliwość: Zwalczanie nawyku to proces, który może trwać długo. Bądź cierpliwy i nie zrażaj się ewentualnymi nawrotami. Każdy dzień bez nawyku to sukces.
  11. Wsparcie profesjonalne: W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy nawyk jest silny i szkodliwy dla zdrowia, warto skonsultować się z terapeutą, psychologiem lub specjalistą ds. uzależnień, który może pomóc w opracowaniu indywidualnego planu walki z nawykiem.

  Pamiętaj, że walka z nawykiem może być trudna, ale z determinacją, wsparciem i odpowiednimi strategiami możesz go pokonać. Jeśli czegoś się nauczyłeś to spokojnie możesz się oduczyć. Nie zniechęcaj się ewentualnymi niepowodzeniami; są one częścią procesu zmiany. Ważne jest, aby być elastycznym i gotowym do dostosowania swojego podejścia, jeśli coś nie działa.

  Dziękuję za uwagę.

  Jeszcze kilka ważnych słów.

  Zadania, których podejmuję się zawodowo wymagają ogromnej energii. Najczęściej przebiegają wielopłaszczyznowo. Mieszają się z moim życiem prywatnym, bo przecież to ja jestem, a ja jestem prywatny absolutnie. Nie mam cudownego awatara, do którego się przesiadam po pracy i bezpiecznie bez obciążeń pomykam sobie po bezkresie. Dom-REHAB, książka, podcast, inwestycje, gabinet, sesje to wszystko wymaga czasu i zaangażowania.

  Zachęcam zatem do:

  1. Komentowania tekstów zamieszczanych na tym blogu, a także w innych moich projektach, dzięki temu otrzymują one drugie życie i utrwalają się,
  2. Udostępniania treści, dzięki temu mogę dotrzeć do większej liczby ludzi, 
  3. Zapisania się do newsletterów w tym serwisie i innych moich projektach,

  Pozdrawiam Robert Banasiewicz.

  10 komentarzy do “Jak zwalczać złe nawyki?”

  1. Każdy z biegiem czasu dorabia się nawyków. Obserwując siebie i innych ludzi odnoszę wrażenie, że nawet z tymi dobrymi można przekombinować. Mamy też tendencję do zaprzeczania, że zły nawyk nas w ogóle dotyczy. A przecież właśnie uświadomienie sobie tego jest początkiem drogi , by postarać się coś z tym zrobić.
   Dygresja nr 1 : Mam często do czynienia z ludźmi, którzy postanawiają rzucić palenie. Gdy dowiadują się cen preparatów wspomagających odstawienie papierosów słyszę jęk, że drogie i że się zastanowią. Koszt to około tyle, ile kosztują 4 paczki fajek. Ile pieniędzy poszło z dymem ? Jak palenie przełożyło się na zdrowie delikwenta a nawet jego najbliższego otoczenia? – pytania retoryczne.
   Dygresja nr 2 : Pewien pan po wizycie u kardiologa dostał nakaz odstawienia papierosów. Po przeczytaniu ulotki leku, który miał mu ułatwić proces stwierdził, że nie będzie go stosował, ponieważ zawiera nikotynę i On się truł nie będzie. Bez komentarza.

   ,

  2. Witaj Robert. To dobrze, że dzielisz się wiedzà- wszędzie. To dobrze, że masz taki dobry nawyk. Dzięki temu ktoś, kto szuka informacji- ma do niej dostęp. Nawyki sà z nami, te które już uznamy za szkodzàce i do zmiany-łatwiej będzie pozmieniać korzystajàc z Twojego gotowca. Pisz pisz🙂

  3. Dziękuję za ten temat. Istotny, acz wypierany, niezauważalny i niestety akceptowalny. Usprawiedliwiany, bo mam gorszy dzień, stresującą pracę, problemy z dzieckiem itp.
   Twój wpis jest motywujący do działania. Do podjęcia ” walki” 😉 . Naprawdę konstruktywne podpowiedzi. Gratuluję

  4. WOW!
   Dziękuje Wam wszystkim za komentarze. To jest takie ważne, żeby serwisy żyły w przestrzeni. Żeby docierały do ludzi, którzy ciągle nie mają świadomości. A uwierzcie, że nie mają. Młodzi, starsi nie mają. Dziękuję.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *