Przejdź do treści

Kilka sposobów, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

  Jak dbac o zdrowie psychiczne. Rober Banasiewicz. 07042024 1

  Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym, otwarcie i szczerze.

  O zdrowiu fizycznym mówi się od dawna, dużo i często. Słyszałeś pewnie o  korzyściach płynących z ruchu na świeżym powietrzu czy o tzw. zdrowym odżywianiu. Pisałem też o tym w artykule o zależności między nawykami żywieniowymi a dobrym samopoczuciu.

  W sklepach jest mnóstwo produktów wspierających wszelkiego rodzaje diety. Mamy też coraz więcej ofert dla osób, które mają na przykład alergie pokarmowe. Produkty bez cukru, glutenu czy laktozy na dobre zagościły na sklepowych półkach.

  Tymczasem o zdrowiu psychicznym nadal uczymy się mówić i może zastanawiasz się czy jest jakiś jeden sposób, żeby o to zdrowie zadbać?

  No nie ma. I ta wiadomość nie jest ani dobra, ani zła. Po prostu odpowiedź na to pytanie jest złożona.

  Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka moich wskazówek jak możesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

  Moim zdaniem ważne w dbaniu o zdrowie psychiczne jest słuchanie siebie. Brzmi może zbyt banalnie? Uwierz mi, że słuchanie siebie to naprawdę nie jest łatwa sprawa. Tym bardziej, jeśli w przeszłości podejmowaliśmy decyzje, które pakowały nas w kłopoty.

  Dodam tu dodatkowy punkt, żeby też świadomie i konsekwentnie pracować ze swoimi nawykami. Bo to od nich w dużej mierze zależy, czy ze słuchania siebie mamy długotrwałe czy chwilowe korzyści.

  Słuchaj siebie, ufaj sobie, nawet jeśli dziś czujesz, że przed Tobą długa droga. Posłuchaj tego głosu, który mówi Ci, że warto. Twoje zdrowie psychiczne Ci za to tylko podziękuje, bo poczujesz się lepiej.

  Szalenie ważne jest też proszenie o pomoc. No bo jak w życiu dzieje się coś wymagającego, to samemu nie zawsze łatwo sobie z tym poradzić, prawda?

  Czy proszenie o pomoc jest łatwe? Dla wielu z nas nadal nie jest.

  A szkoda, bo to druga strona tej samej monety. Kiedy pomagasz bezinteresownie i przychodzi Ci to z łatwością, to czemu tak unikasz pokazania swoich słabości i poproszenia o pomoc?

  Co może Ci pomóc w większym otwarciu się proszeniu o pomoc?

  Na przykład bycie częścią społeczności, takiej jak nasza. Wsparcie grupy jest naprawdę bardzo pomocne. Poproś o pomoc w drobnych sprawach, aż poczujesz się gotowy na więcej.

  Z proszeniem o pomoc od razu kojarzy mi się podnoszenie się po porażkach. Każdy z nas ma takie momenty zniechęcenia, zmęczenia czy wręcz braku nadziei. Definiowanie porażki dla każdego będzie o czymś innym i nie będę się teraz o tym rozpisywał.

  Jednym z elementów dbania o zdrowie psychiczne jest wracanie do formy po trudnych doświadczeniach. Nie rezygnowanie z siebie.

  Porzucanie siebie kiedy mamy za sobą szereg często skomplikowanych doświadczeń, jest cholernie łatwe.

  Daj sobie szansę, poproś o pomoc i nawet jak dziś jest trudniej, to zdecyduj, że to nie koniec.

  Możesz też skorzystać z technik relaksacji i odprężenia, o których pisałem na blogu. Poznasz dostępne dla każdego proste sposoby na odprężenie.

  Kiedy jesteś rozluźniony to masz dostęp do pozytywnego myślenia i widzenia przyszłości w jaśniejszych barwach. Myślenie pozytywne jest dużo bardziej wspierające niż myślenie katastroficzne, prawda?

  Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne, zadbaj o swoje nawyki ale i o myśli.

  Sam na sam ze sobą spędzasz całe dnie i noce. Czy nie lepiej byłoby myśleć dobrze o sobie i o świecie?

  Kiedy czujesz, że trudności, z którymi się zmagasz coraz bardziej Cię martwią, zgłoś się po profesjonalną pomoc.

  Mówię tu o rozmowie z psychologiem czy psychoterapeutą, który może też zaproponować spotkanie z psychiatrą. Każda forma pomocy, terapia indywidualna czy grupowa może stać się dla Ciebie ważnym zasobem.

  I najważniejsze : nie wstydź się rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym.

  W dbaniu o zdrowie psychiczne może Ci pomóc też słuchanie interesujących podkastów czy czytanie książek, robienie czegoś, co sprawia Ci radość. Może posłuchaj pozytywnych afirmacji, które mogą pomóc Cię wyciszyć przed snem? Może pomoże Ci zapisywanie swoich myśli i nabranie dzięki temu nowej perspektywy? No i podstawa czyli dobry sen i zwracanie uwagi na to, co masz na talerzu.

  Zdrowie psychiczne to temat rzeka i pewnie nie raz jeszcze do niego wrócę.

  To temat jednocześnie złożony ale i prosty, bo mamy dużo możliwości dbania o siebie na co dzień. I to jest słowo klucz, na co dzień. Zacznij od małych kroków, z ciekawości a nie z powinności.

  Jak mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dbaj o siebie codziennie. Inspiracje znajdziesz na moim blogu i w moich video.

  Co o tym wszystkim myślisz?

  Śmiało, napisz w komentarzu, jak się czujesz w temacie dbania o zdrowie psychiczne, chętnie przeczytam i będę Ci dopingować. Pamiętaj, że nasza społeczność to wspierająca się grupa ludzi, która ma podobne doświadczenia. Twoje podzielenie się swoją historią może być dla kogoś ważną inspiracją. A i dla mnie to ważne, widzieć, że korzystasz z tych treści! 

  SamoPolecajki

  W tym miejscu kilka moich samopolecajek:

  1. Napisz komentarz, żeby artykuły mogły żyć sobie życiem pełnym i nieustającym. Przewiń stronę i wpisz w okienku.

  2. Dopisz się do newslettera, żebyś mógł otrzymywać nowe teksty, zanim inni o nich się dowiedzą. Niczego nie przegapisz. Przewiń stronę i dodaj swój e-mail i imię do newslettera.

  3. Wejdź na patronite.pl i zostań Patronem. Wiele moich projektów uda mi się realizować dzięki wsparciu ludzi. Wystarczy kliknąć baner poniżej.

  Wspieraj Autora na Patronite

  A jeśli spodobało Ci się to, co napisałem i masz chęć postawić mi kawę bądź kawałek pizzy, nie powstrzymuj tej potrzeby.

  Będzie mi bardzo miło także, jeśli zwyczajnie przybijesz piątkę. 

  button 2

  Bądź zdrów, ducha nie gaś! 

  1 komentarz do “Kilka sposobów, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne.”

  1. Ech …. Kiedyś chyba myślałam, że zdrowie psychiczne mi dopisuje i nie przejmowałam się nim…. a może po prostu nie dostrzegałam czegoś takiego jak „zdrowie psychiczne”, skupiając się na wszystkim innym, co mi je przesłaniało. Niemniej konkluzja jest jedna – nie dbałam o nie wystarczająco i nie myślałam dobrze ani o sobie, ani o świecie, aż nadszedł moment, gdy musiałam poprosić o pomoc i zacząć zmiany.
   Dziś bardzo się staram dbać o całokształt swojego zdrowia. Choć czasem wychodzi mi to jak początki nauki pływania – albo zapominam ruszać nogami, albo rękami. Różnica między dawniej a dziś jest taka, że już wiem jak ważne jest także to psychiczne zdrowie i coraz częściej słucham siebie, i coraz uważniej, nauczyłam się ważnych słów na „o” – odpuszczania i odpoczywania, mocniej skupiam się nie tylko na swoich potrzebach, ale także odkrywam wady własne, które wszystko powyższe pomagały ignorować.
   I moje zdrowienie trwa i ma się dobrze. I „bądź zdrów” nabrało innego wymiaru, takiego pełnego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *