Przejdź do treści

Rola marzeń i celów w życiu

  Cream and Brown Minimal Aesthetic Business Name Facebook Cover

  “Aby dokonać rzeczy wielkich, musimy nie tylko działać, ale także marzyć ; nie tylko planować ale też wierzyć” Anatole France 

  Zastanawiałeś się kiedyś jaka jest rola marzeń i celów w życiu?

  Czy jest lepszy czas na snucie planów i marzeń niż początek roku?

  Kolejne miesiące przed nami a w tym roku to aż 366 dni, bo rok 2024 to tzw. rok przestępny. Dostajemy zatem o jeden dzień więcej, dlaczego nie wykorzystać go właśnie na realizację marzeń i celów? Często marzenia kojarzymy z dziećmi, one przecież w swojej wyobraźni nie znają ograniczeń. A co z naszymi dorosłymi marzeniami i jaka jest ich rola w Twoim życiu? Czytaj dalej, podzielę się z Tobą moimi przemyśleniami na ten temat.

  Czy marzenia różnią się od celów? 

  Cele to już droga do realizacji marzeń. Przecież z  samego myślenia o czymś, nic się nie wydarzy się zmiana. Cele to też konkrety. Im więcej konkretów, tym łatwiej zaplanować kolejne kroki i przejść do realizacji. Masz marzenie i chcesz mieć cel. Przyda się wtedy pomysł na realizację tego celu i wizja tego, jak to zrobić.  No właśnie, zrobić, to ten etap, kiedy od słów przechodzisz do czynów. 

  Sprawczość i działanie jest naprawdę kluczowe w spełnianiu marzeń i realizacji celów. 

  Jak czegoś chcesz i na czymś Ci zależy, to potrzebujesz zaangażować w to swój czas, a nawet włożyć to pewien wysiłek. Tak już jest, zgadzam się z tym powiedzeniem, że bez pracy nie ma kołaczy. Jak to mówią, samo się nie zrobi. Żeby się nie rozpędzić za szybko, to możesz skorzystać z metody małych kroków.  Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, nie próbuj zrobić wszystkiego od razu. 

  Z małymi krokami jest łatwiej o konsekwencję. 

  Jeśli marzysz o lepszym zdrowiu a Twoim celem jest przebiegnięcie 10 kilometrów, to na to potrzeba i czasu i przygotowania. Może zaczniesz od spacerów, krótszych, a potem dłuższych, szybkiego kroku albo nawet wolnego biegu pod górkę i z górki. Przygotowanie do realizacji celu przebiegnięcia 10 kilometrów to dobry plan, sprawczość i konsekwencja. To wszystko będzie Ci potrzebne, żeby zrealizować marzenie o lepszym zdrowiu i lepszej kondycji. Widzisz jak marzenie płynnie łączy się  z celem? Ale jaka jest ich rola w Twoim życiu?

  Marzenia i cele dodają życiu sensu! 

  Marzenia mobilizują Cię do działania, dają satysfakcję, a nawet zwiększają Twoją strefę komfortu. Poczucie sprawczości jest świetnym uczuciem.  Rutyna jest w życiu ważna. Tak jak stabilność i powtarzalność dają poczucie bezpieczeństwa. Jednak ważna jest też ciekawość i wyobraźnia. Marzenia to jak wyobrażanie sobie przyszłości, takiej, jakiej dla siebie pragniesz.

  W snuciu marzeń i realizacji celów ważne jest też zaufanie. 

  Zaufanie, że znajdziesz w sobie zapał, by podtrzymać tę początkową chęć działania. Zaufanie, że spełnione marzenie będzie smakować tak jak sobie wyobrażałeś. 

  A na koniec chcę Ci powiedzieć, że nie ma lepszych i gorszych marzeń.

  Pamiętaj, że małe marzenia są równie ważne, jak te duże. 

  Marzenie o kubku ciepłej kawy rano, o spokojnym wieczorze po pracy czy o smacznym obiedzie w ulubionym towarzystwie. Marzenia nie mają wieku i są bardzo osobiste, bo Twoje. Zatrzymaj się na chwilę i zapytaj siebie, o czym marzysz. 

  Co o tym wszystkim myślisz? Śmiało, podziel się swoimi marzeniami w komentarzu pod tym wpisem, chętnie przeczytam i będę Ci dopingować. 

  SamoPolecajki

  W tym miejscu kilka moich samopolecajek:

  1. Napisz komentarz, żeby artykuły mogły żyć sobie życiem pełnym i nieustającym. Przewiń stronę i wpisz w okienku.
  2. Dopisz się do newslettera, żebyś mógł otrzymywać nowe teksty, zanim inni o nich się dowiedzą. Niczego nie przegapisz. Przewiń stronę i dodaj swój e-mail i imię do newslettera.
  3. Wejdź na patronite.pl i zostań Patronem. Wiele moich projektów uda mi się realizować dzięki wsparciu ludzi. Wystarczy kliknąć baner poniżej.

  Wspieraj Autora na Patronite

  A jeśli spodobało Ci się to, co napisałem i masz chęć postawić mi kawę bądź kawałek pizzy, nie powstrzymuj tej potrzeby.  Będzie mi bardzo miło także, jeśli zwyczajnie przybijesz piątkę. 

  button 1

  Tymczasem to tyle samopolecajek.  Bądź zdrów, ducha nie gaś.

  1 komentarz do “Rola marzeń i celów w życiu”

  1. Kiedyś marzenia były przyjemną mgiełką, a mgiełki tylko wiszą w przestrzeni, czasem bardziej a czasem mniej intensywne. I nic więcej. Magia pozostająca w sferze myśli i wyobraźni. Marzenia nie do spełnienia.
   Teraz marzenia zmieniają się w cele. A cele w reality. Teraz rozumiem ważność marzeń. Teraz jeszcze bardziej lubię marzyć. Bardziej niż wtedy.
   „Bój się i spełniaj marzenia”, przecież samo się nie zrobi😊

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *