Przejdź do treści

10 nawyków pomocnych w samorozwoju, które możesz wdrożyć od dziś.

  Podobno, żeby wyrobić w sobie nawyk, to potrzeba minimum 30 dni.

  Jak zawsze wszystko zależy od perspektywy, bo 30 dni to z jednej strony dużo, a z drugiej mało.

  Nawyk czyli coś co robimy z przyzwyczajenia. Są takie nawyki, których już nawet w sobie nie zauważamy, bo są z nami od zawsze.

  1. Praktyka wdzięczności
  2. Ruch
  3. Zdrowe jedzenie
  4. Medytacja
  5. Sen
  6. Czas na nic nie robienie
  7. Czas na dobre relacje
  8. Podcasty / Książki
  9. Hobby
  10. Dbaj w tym wszystkim o siebie

  Jak wiesz, droga samorozwoju tak naprawdę nigdy się nie kończy. Moim zdaniem to jest dobra wiadomość, bo ciągle możesz uczyć się czegoś nowego.

  Własny rozwój to przygoda na całe życie.

  Przygotowałem listę nawyków pomocnych w codziennym samorozwoju. Część z nich może być Ci znajoma a jeśli są takie, których nie znasz, to mam nadzieję, że Cię zainspiruję do ich wdrożenia choćby dziś.

  Pamiętaj o metodzie małych kroków, żeby nie złapać zadyszki. W samorozwoju wolniej i mniej na raz sprawdzi się lepiej niż szybko i od razu!

  Praktyka wdzięczności.

  To taki nawyk, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy Twoja decyzja i kilka minut dziennie na zauważenie tego, za co jesteś wdzięczny. Praktykę wdzięczności możesz robić po swojemu, nie ma tu żadnych zasad. Możesz układać sobie w myślach albo wieczorem przed snem napisać kilka słów czy zdań na kartce czy w zeszycie. Nawyk wdzięczności, do wdrożenia choćby dziś.

  Ruch to zdrowie!

  Jak mawiają, w zdrowym ciele, zdrowy duch. O tym jak ważny dla zdrowia jest ruch i aktywność fizyczna, napisali już chyba wszyscy. Jestem przekonany, że też już o tym wiesz, Znajdź taką formę ruchu, która jest Ci najbliższa. Może lubisz chodzić spacery albo jeździć rowerem. Za zdrowy nawyk ruchu ciało podziękuje Ci dużo bardziej niż za kolejne kilkanaście minut przed telewizorem. Zacznij już dziś i zobacz jak Twoje samopoczucie zmienia się na lepsze.

  Smacznego, czyli zdrowe jedzenie.

  Czy jesteś tym co jesz? To może być lekka przesada, jednak nawyk zdrowego jedzenia jest absolutnie jednym z tych podstawowych. Jeśli miałbyś wybrać jeden nawyk na drodze swojego samorozwoju, to zdecydowanie ten wpłynie na Twoje życie w znaczący sposób.  Dodatkowo o  samopoczuciu i zdrowych nawykach żywieniowych pisałem w tym wpisie.

  Medytacja dla każdego?

  Jak znaleźć spokój w codziennym chaosie? Wyrobić w sobie nawyk medytacji! Nie musisz siadać na poduszce i liczyć oddechów. Przecież pracując w ogrodzie, rozwiązując krzyżówki a nawet czytając, angażujesz w to swoją uwagę. Skupienie na tym, co dzieje się w tu i teraz, to moim zdaniem właśnie esencja medytacji. Taki nawyk medytacji naprawdę możesz wdrożyć już dziś, choćby w skupieniu czytając ten wpis do końca.

  Dobranoc czyli wyśpij się.

  Jak się człowiek wyśpi, to się od razu lepiej dzień układa, prawda? Nawyk dobrego snu, czyli takiego, który trwa wystarczającą ilość godzin, to coś, do czego masz dostęp każdej nocy. Zadbaj o higienę snu, przewietrz sypialnię i ogranicz korzystanie z telefonu. Czy sen jest połączony ze zdrowym odżywianiem i porcją ruchu?  Oczywiście, że jest i dlatego są takie nawyki, które będą się naturalnie łączyć w pary.

  Hobby.

  Czy hobby ma coś wspólnego z nawykami? Tak, bo kiedy robisz coś, co Ci sprawia przyjemność i chcesz to robić regularnie, to w sumie definicja nawyku sama w sobie. Nikt Cię nie musi przekonywać do znalezienia czasu na to, co sprawia Ci radość, prawda? Także, jeśli od jakiegoś czasu odłożyłeś na półkę nawyk spędzania czasu na tym, co Cię naprawdę interesuje, to możesz to zmienić choćby dziś. Daj znać w komentarzu czym się interesujesz!

  A gdyby tak nie robić nic?

  Jednym z moich ulubionych nawyków jest znajdowanie czasu na nic nierobienie. Nic nie robienie, czyli ani ruch, ani hobby, ani medytacja. Czas na bycie. Dzieci nazywają to nudą a czy my dorośli jeszcze umiemy się nudzić? Droga samorozwoju to nie tylko robienie, to też uczenie się nic nierobienia. Życzę Ci takiego czasu dla siebie jak najczęściej. I choćby to było 5 minut, daj sobie dziś ten czas dla siebie.

  Wspierające relacje.

  Znajdź też czas na dobre relacje. Z tym nawykiem naprawdę nie można przesadzić. Słuchaj uważnie, nie oceniaj innych, bądź otwarty. Angażuj się w rozmowy bądź naprawdę ciekawy innych ludzi. Zobaczysz jak szybko ten nawyk bycia obecnym pomaga w budowaniu relacji z innymi.

  Inspiracje.

  Myślę, że skoro tu jesteś, to tak jak ja, szukasz w życiu różnych inspiracji. Lubię ten nawyk i dlatego polecam Ci słuchanie podcastów, czytanie książek czy artykułów na blogach. To taki ruch dla głowy, dowiadywanie się nowych rzeczy i uczenie nowych perspektyw. Słuchaj, czytaj, pytaj, rozmawiaj. Niech ciekawość wejdzie Ci w nawyk!

  Dbaj o siebie codziennie.

  Pamiętaj, żeby dbać o siebie, niech to będzie ten najważniejszy nawyk, idealny do wdrożenia już dziś.

  Chętnie przeczytam o Twoich nawykach na drodze samorozwoju, podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

  Co o tym wszystkim myślisz?

  Śmiało, napisz w komentarzu, jak się czujesz w temacie nawyków i samorozwoju, chętnie przeczytam i będę Ci dopingować. Pamiętaj, że nasza społeczność to wspierająca się grupa ludzi, która ma podobne doświadczenia. Twoje podzielenie się swoją historią może być dla kogoś ważną inspiracją. A i dla mnie to ważne, widzieć, że korzystasz z tych treści! 

  SamoPolecajki

  W tym miejscu kilka moich samopolecajek:

  1. Napisz komentarz, żeby artykuły mogły żyć sobie życiem pełnym i nieustającym. Przewiń stronę i wpisz w okienku.

  2. Dopisz się do newslettera, żebyś mógł otrzymywać nowe teksty, zanim inni o nich się dowiedzą. Niczego nie przegapisz. Przewiń stronę i dodaj swój e-mail i imię do newslettera.

  3. Wejdź na patronite.pl i zostań Patronem. Wiele moich projektów uda mi się realizować dzięki wsparciu ludzi. Wystarczy kliknąć baner poniżej.

  Wspieraj Autora na Patronite

  A jeśli spodobało Ci się to, co napisałem i masz chęć postawić mi kawę bądź kawałek pizzy, nie powstrzymuj tej potrzeby.

  Będzie mi bardzo miło także, jeśli zwyczajnie przybijesz piątkę. 

  button 1

  Bądź zdrów, ducha nie gaś! 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *